Mahurangi Regatta 2014 results

by | 28 Jan 2014 | Regatta 2014, Results | 0 comments

Updated 30 January 2014
Thelma, Rainbow

Neck and Neck: The Thelma (foreground), and her sister A-Class keel yacht Rainbow, went on to take second and first place respectively in the A-Class division, with the Ranger, first across the line. photographer Lyn Bergquist

Results of the 2014 Mahurangi Regatta, to hand:

A-Class Trophy

Line honours
Ranger
1st
W Leslie TrophyRainbow
2nd
Thelma
3rd
Frances
4th
Waitangi
5th
Ranger
6th
Iorangi
7th
Tawera
8th
Fidelis
9th
Achernar
10th
Moana
11th
Rawene
12th
Northerner

John Cole Trophy

For aesthetic contribution to the Mahurangi Regatta
Lyn Bergquist for the Mahurangi Regatta – Mahurangi Cruising Club Yearbook, since 2008

Mahurangi Cup

Fidelis

Heavily Handicaped: Although 26 years younger than the legendary A-Class keel yacht Ranger, the Fidelis was beaten home by her role model, by 2 minutes 23 seconds, and placed eighth on handicap. photographer Lyn Bergquist

Classic wooden yachts pre-1955 design, excluding A Class

Line honours
Minerva CupArcturus
1st
Mahurangi CupClarionet
2nd
Mischief II
3rd
Arcturus
4th
Jessie Logan
5th
Gleam
6th
Petrel
7th
Thelma
8th
Scout
9th
Wairiki
10th
Aramoana
11th
Tango
12th
Gypsy
13th
Ranui
14th
Jenanne
15th
Tiata
16th
Temptress
17th
Kathryn Anne
18th
Te Kawai
19th
Valeria
20th
Berna Maree
21st
Ebb Tide
22nd
Cyrena
23rd
Ronaki
24th
Rhino Hunter
25th
Tuirangi
26th
Fascination
Dawdle of Te Kapa Trophy
20th over lineBerna Maree
Handicapper’s Trophy
Ronaki
Herreshoff Trophy
1st Herreshoff on handicapTe Kawai
Lady Pat Trophy
1st Wollacott on handicapTe Ata
Logan Trophy
1st Logan on handicapRainbow
Octavius Cup
8th over lineScout
Old Gaffers Bell
1st gaff rig on handicapClarionet
Will Watch Trophy
Coriolanus

Master of the Mahurangi

Single sculls, no outriggers, course at least 2000 metres

1st
Master of the Mahurangi Howard Lush No Name 2
2nd
‘The Man from Whangārei’ A small prize will be awarded to person who provides the missing name!
3rd
Colin Brown Pine Cone
4th
Roger Williams 

Te Haupa Trophy

Classic wooden yachts pre-1955 design – 20ft and under length on deck

Line honours
Elley
1st
W Leslie TrophyCatori
2nd
Secret
3rd
Loose Goose
4th
Elley
5th
Kotuku
6th
Honey
7th
Charmer
8th
Firefly
9th
Bessie Houdini
10th
Red Robin
11th
James Stewert
12th
Komutu

Modern Classics

Line honours
Ocean Blue
1st
Vesper
2nd
Oshun Qxtra
3rd
Quicksilver
4th
Ocean Blue
5th
Apparition
6th
Natasha
7th
Princess
8th
Pavo
9th
Castanet
10th
Serene
11th
Advantage
12th
Paramour
13th
Xanadu II
14th
Mischief Maker
15th
Team Grenada
16th
Jumo
17th
Jabulani
18th
Renown
19th
Palmyra
20th
Hotspur
21st
Pia
22nd
Cloud
23rd
Sea Legs
24th
Olympia
25th
Floyd
26th
Wailea
27th
Azure
28th
Pizarro
29th
Pleione
30th
Orca

Mullet Boats

Line honours
Valeria
1st
Buona Sera
2nd
Valeria
3rd
Tao Too
4th
Orion II
5th
Limited Edition
6th
Tamatea

Sand Sculpture

Prizes by Friends of Regional Parks
Six-year-olds and under

1st
Tom Confield
2nd
Cooper Patvin
3rd
Sarah Burger

Seven- to eleven-year-olds

1st
David Burger
2nd
Fergus Charlton, Cameron Davey and Alex Hardy
3rd
Dillan Oliver and Ryan Oliver

Twelve- to sixteen-year-olds

1st equal
Nuhaka Maitai and Moana Taylor
1st equal
Nikora Moana and Rutene Repia
2nd
India Charlesworth, James Charlesworth and Oliva Charlesworth
3rd equal
Josh Bird
3rd equal
Olivia Mount and Hannah Wentworth

Adults

1st
Ethan Olsen, Aaron Roberts and Stacy Roberts
2nd
Mark Allen, Riley Allen, Roan Allen and Zane Allen

Traditional Spirit

Classic yachts of any age and construction conforming to a traditional spirit in design to pre-1955 concepts

Line honours
Spirit of Justice TrophyWizzard
1st
Traditional Spirit TrophyTamariki
2nd
Heliotrope
3rd
Wizzard
4rd
Buona Sera
5th
Tao Too
6th
Princess
7th
Orion II
8rd
Limited Edition
9th
Tamatea
10th
Coriolanus
11th
Penryn

Walker Log Trophy

for launches

1st
Gay Dawn TrophyRusputin

Mahurangi Regatta supporters

Auckland Council
Browns Bay Boating Club
Bucklands Beach Yacht Club
Citywide Electrical
Classic Yacht Association
Corporate AV Services
Devonport Yacht Club
Gulf Harbour Yacht Club
Mahurangi Cruising Club—host club and race organiser
Mahurangi East Residents and Ratepayers Association—co-host of prize giving and dance
Mahurangi Oyster Farmers Association
Milford Cruising Club
New World Warkworth
One Warkworth
Panmure Yacht and Boating Club
Pine Harbour Cruising Club
Prestige Loos
pūhoi net +64 27 488 8124
Richmond Yacht Club
Rob Campbell Sound
Royal New Zealand Yacht Squadron
Sandspit Yacht Club
Teak Construction—principal regatta sponsor
Weiti Boating Club

  • Support by joining the 2020 Mahurangi Regatta crew

    Saturday 25 January 2020 – Always Auckland Anniversary weekend Saturday
    If you are potentially aboard for any of the roles listed below, please leave your name and email:

Receive Mahurangi Magazine updates

Join the mailing list to be notified of new pages.

Thank you for subscribing to Mahurangi Magazine!

Pin It on Pinterest

Share This