The Mahurangi Magazine

Select Page

Mahurangi Regatta 2019 results

by | 30 Jan 2019 | Regatta 2019 | 1 comment

Thelma, A-class keel yacht

Mahurangi Regatta Winner: a-class keel boat Thelma, ineligible for the Mahurangi Cup, but the clear Mahurangi Regatta winner as first over the line, albeit sans-trophy. photographer Lyn Bergquist

Mahurangi Regatta

Results are ordered by division by handicap place
Combined fleet lists, ordered by elapsed time, are appended below

a-Class Trophy

Trillian Trust Classic Yacht Regatta flier

Third Fastest but Three Times as Lovely: a-class keel boat Rawhiti, third fastest classic and arguably three times as lovely as many that were awarded trophies. photographer Lyn Bergquist

Line honours
Thelma
On handicap
 
1st
Leda
2nd
Thelma
3rd
Rawhiti
4th
Ariki
5th
Rainbow
6th
Avian
7th
Rewene
8th
Achernar
9th
Arohia
10th
Little Jim
11th
Tawera
12th
Toronui
13th
Advantage
14th
Kailua
15th
Renown
16th
Jipcho
dnfdid not finish
Matari
dnfdid not finish
Tamahine O Hau

Frostbite

Line honours
Shadze
On handicap
 
1st
Shadze
2nd
Amber
3rd
Limeburner
4th
Kina

John Cole Trophy

For aesthetic contribution to the Mahurangi Regatta

Peter Thompson and the Mahurangi River Restoration Trust

Mahurangi Cup

Classic wooden yachts pre-1955 design, excluding a-class

Line honours
Minerva CupScout
On handicap
 
1st
Gypsy
2nd
Tucana
3rd
Scout
4th
Ngatira
5th
Aramoana
6th
Jonquil
7th
Katrina II
8th
Alia
9th
Spray II
10th
Temptress
11th
Ethel
12th
Beatnik
13th
Ebb-tide
14th
Cyrena
15th
Blithe Spirit
16th
Odtaa
17th
Leisure Hour
dnfdid not finish
Arawa
dnfdid not finish
Corona
dnfdid not finish
Mokena
dnfdid not finish
Sapphire
Dawdle of Te Kapa Trophy
20th over lineBuona Sera
Handicapper’s Trophy
Odtaa
Herreshoff Trophy
1st Herreshoff on handicapTe Kawai
Lady Pat Trophy
1st Bert Woollacott on handicapBlithe Spirit
Logan Trophy
1st Logan on handicapGypsy
Lyle Hess Trophy
Spray II
Old Gaffers Bell
1st gaff rig on handicapNgatira

Masters of the Mahurangi

Single sculls, no outriggers, course at least 2000 metres

1st
Master of the Mahurangi Cup Roger Williams

Double sculls, no outriggers, course as for Master of the Mahurangi

1st
Eric Salmon Trophy Daniel Salmon and Max Cumming

Modern Classic

Line honours
Winch TrophyPsyche
On handicap
Teak Construction Trophy
1st
Arethusa
2nd
Precedent
3rd
Psyche
4th
Prism
5th
Aurora
6th
Apparition
7th
Nureme
8th
Allons-y
9th
Rainbow2
10th
Serene
11th
The Desmond John
12th
Rainbird
13th
Aoma
14th
Patea
15th
Aldebaran
16th
Calypso V
17th
Pia
18th
Tamahine
19th
Hi Flyer
20th
Profile
21st
Rene Chance
22nd
Chasseur
23rd
Maelo
24th
Virginia Plain
dnfdid not finish
Hermes
dnfdid not finish
Paramour
dnfdid not finish
Pim
dnfdid not finish
Prion
dnfdid not finish
Wasabi
dnsdid not finish
Starlight

Mullet Boat – L-class

Line honours
Orion II
On handicap
 
1st
Orion II
2nd
Buona Sera
3rd
Martanza
4th
Rangi Manu
5th
Valeria
6th
Komuri
Octavius Cup
8th over line in combined Mahurangi Cup and L-class divisionsMartanza

Reactor 25

Classic yacht class designed by Paul Whiting in the late 1960s

Line honours
Moody Blues
On handicap
 
1st
Moody Blues
2nd
Reliant
3rd
Sanna

Stewart 34

Classic yacht class the design for the prototype of which, the Patiki, was commenced by Bob Stewart in 1958, in collaboration with John Lidgard

Line honours
Psyche
On handicap
 
1st
Precedent
Patiki Trophy
Prism

Te Haupa Trophy

Classic wooden yachts pre-1955 design – 20ft-and-under length on deck

Line honours
Sorceress CupCatori
On handicap
 
1st
Swell
2nd
Secret
3rd
Lorax
4th
Pipi
5th
Catori
6th
Kaiarahi
7th
Cloud 9
8th
Bessie Houdini
dnfdid not finish
Charlotte May
dnfdid not finish
Mystic of Christian Bay

Traditional Spirit

Classic yachts of any age and construction conforming to a traditional spirit in design to pre-1955 concepts

Line honours
Spirit of Justice TrophyIOD Princess
On handicap
 
1st
Princess
2nd
Heliotrope

Will Watch Trophy

Awarded for meritorious achievement

George Emtage and Pam Cundy
and the Whangateau Traditional Boat Yard

Combined fleet

The following 94 vessels that started are ordered by the number of laps sailed, by elapsed time:

Full course
 
1:44:30
Thelma
1:47:04
Leda
1:49:58
Rawhiti
1:51:34
Psyche
1:53:21
Ariki
1:53:48
Prism
1:54:57
Tawera
1:55:38
Arethusa
1:55:41
Achernar
1:56:22
Apparition
1:57:02
Precedent
1:57:03
Rainbow
1:57:44
Princess
1:58:22
Arohia
2:00:00
Orion II
2:02:00
Kailua
2:02:15
Scout
2:02:23
Advantage
2:02:57
Little Jim
2:04:22
Rewene
2:05:13
Aramoana
2:05:27
Valeria
2:06:15
Toronui
2:06:45
Rainbow2
2:06:50
Ngatira
2:07:21
Rangi Manu
2:07:26
Tucana
2:08:38
Martanza
2:10:01
Aurora
2:10:47
Katrina II
2:13:02
Patea
2:13:42
Renown
2:15:22
Gypsy
2:16:46
Jipcho
2:17:20
Komuri
2:17:32
Avian
2:19:56
Rainbird
2:21:05
Calypso V
2:21:13
Pia
2:21:25
Aldebaran
2:22:41
Jonquil
2:23:19
Serene
2:23:25
Nureme
2:26:52
Rene Chance
2:27:29
Profile
2:27:40
Te Kawai
2:27:47
Moody Blues
2:33:42
The Desmond John
2:34:02
Tamahine
2:35:36
Hi Flyer
2:35:57
Reliant
2:36:04
Allons-y
2:36:08
Heliotrope
2:36:38
Beatnik
2:37:07
Aoma
2:42:07
Ethel
2:43:00
Spray II
2:44:16
Temptress
2:48:02
Alia
2:50:02
Chasseur
2:50:08
Bona Sera
2:51:27
Virginia Plain
2:55:46
Maelo
2:59:01
Blithe Spirit
2:59:22
Sanna
3:05:19
Cyrena
3:05:38
Odtaa
3:05:53
Ebb-tide
3:39:15
Leisure Hour
dnfdid not finish
Arawa
dnfdid not finish
Hermes
dnfdid not finish
Matari
dnfdid not finish
Mokena
dnfdid not finish
Paramour
dnfdid not finish
Pim
dnfdid not finish
Prion
dnfdid not finish
Sapphire
dnfdid not finish
Tamahine O Hau
dnfdid not finish
Wasabi
dnsdid not finish
Starlight
One lap
 
01:24:42
Shadze
1:27:07
Catori
1:30:10
Swell
1:30:20
Kaiarahi
01:30:28
Amber
1:31:00
Lorax
01:31:47
Limeburner
1:31:54
Pipi
1:32:15
Secret
01:35:28
Kina
1:44:15
Cloud 9
1:56:19
Bessie Houdini
dnfdid not finish
Charlotte May
dnfdid not finish
Mystic of Christian Bay

Mahurangi Regatta supporters

Auckland Council
Browns Bay Boating Club
Bucklands Beach Yacht Club
Citywide Electrical
Classic Yacht Association
Corporate AV Services
Devonport Yacht Club
Gulf Harbour Yacht Club
Mahurangi Cruising Club—host club and race organiser
Mahurangi East Residents and Ratepayers Association—co-host of prize giving and dance
Mahurangi Oyster Farmers Association
Milford Cruising Club
New World Warkworth
One Warkworth
Panmure Yacht and Boating Club
Pine Harbour Cruising Club
Prestige Loos
pūhoi net +64 27 488 8124
Richmond Yacht Club
Rob Campbell Sound
Royal New Zealand Yacht Squadron
Sandspit Yacht Club
Teak Construction—principal regatta sponsor
Weiti Boating Club

  • Support by joining the 2020 Mahurangi Regatta crew

    Saturday 25 January 2020 – Always Auckland Anniversary weekend Saturday
    If you are potentially aboard for any of the roles listed below, please leave your name and email:

Receive Mahurangi Magazine updates

Join the mailing list to be notified of new pages.

Thank you for subscribing to Mahurangi Magazine!

Pin It on Pinterest

Share This